Сан есімнен өткенді қайталау. » Б.Момышұлы атындағы орта мектебі
Жамбыл облысы
Шу ауданы білім бөлімінің
"Б.Момышұлы атындағы орта мектеп"
Education Department of Kerbulak district
Reception room :
+7(72) 43-50-93
bookkeeping:
+7(72) 23-11-37
Version for
visually impaired
» Сан есімнен өткенді қайталау.
12
January
2017

Сан есімнен өткенді қайталау.

Сабақ №28

Күні:
9.11.2016 ж.

Сынып: 6
Пән: Қазақ тілі
Пән мұғалімі: Қосалиева Қ.Б.
Тақырыбы:
Сан есімнен өткенді қайталау. /Саяхат сабақ/

Мақсаты:
1. Оқушылардың сан есім туралы білімін тиянақтау, дамыту, мағыналық, құрамдық түрлерін мәтін ішінен тауып, талдауға үйрету; түрленуі мен сөйлемде атқаратын қызметі туралы алған білімдерін кеңейту;
2 Сыни тұрғыдан ойлауға, сан есідерді сөз қолданыстарында пайдалана білуге үйрету, тапқырлық, ізденімпаздық,әңгімелеу дағдыларын қалыптастыру
3.Өз Отанына, соның ішінде өздерінің туғып өскен өлкесіне деген сүйіспеншілік сезімдерін ояту, елге есімі белгілі тұлғалардың өнегелі істерін үлгі ету.
Күтілетін нәтиже/табыс көрсеткіші:
Сан есімнің қрамдық, мағыналық топтары мен түрленуін, сөйлем ішінде атқаратын қызметін біледі, сыни ойлау дағдылары қалыптасады, ізденімпаздық,шығармашылық қабілеттері артады,танымдық көзқарастары оянады,сыни ойлау дағдылары қалыптасады
Жұмыс түрі:
Топтық, ұжымдық
Модуль:СТО, ДО,Қалай оқу керектігін үйрету, Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау, АКТ
Мұғалімнің жазбалары: Әдісі: Сұрақ-жауап, Миға шабуыл, Идеялар жәрмеңкесі , Сандар сөлейді Инсерт т.б


Сабақ кезеңдері
Мұғалімнің әрекеті
Оқушының әрекеті
Күтілетін нәтиже
Ресурстар
1
Ұйымдастыру
Тренинг «»Менің көңіл күйім»Оқушылардың көңіл-күйлерін анықтау (сабақ басында және соңында)
Трениинг
«Тамаша екен!»
« Бірліктер», «Ондықтар», «Жүздіктер» топтарына бөлу.
Топтың алтын ережесін сақтап отыруларын ескерту.
Оқушылар жұптасып, бір- біріне қарап, суреттерін салу арқылы көңіл- күйлерін көтереді

Топтарға бөлінеді,
Бағалау парақшасымен танысады
Мұғалім Оқушы
-Әрбір адам- туысым, досым,жұрағат
....
Көңілдері көтеріледі


Сабақ кезеңдерімен танысады
Топ ережесі
2

«Миға шабуыл»
Үй тапсырмасын тексеру

Оқушылар houseтапсырмасын бір-біріне сұрақ қою арқылы пысықтайды.(Төмен және жоғары дәрежелі сұрақтар)


Оқушылар жұптаса отырып, бір-біріне өткен тақырыптар бойынша сұрақтар қояды

Өз ойларын айтады. Диалог орнайды. Өткен тақырыпты естеріне түсіреді.

Бағалау парағы
І
Қызығушылықты ояту
Schoolchildren бүгінгі сабақтың ерекше сабақ- «Саяхат сабақ» екенін және Шудағы ескерткіштермен танысатындықтарын ескертіп, сабақтың тақырыбымен, мақсатымен таныстырып өтеді /1, 2- слайдтар /
Шудағы ескерткіштерді атайды:
-Төле би ескерткіші
-Балуан Шолақ – -Т.Рұсқұлов ескерткіші
-С.Естемесов ескерткіші
-Еркесылқым ескерткіші
-Мектебіміздің ауласындағы Б.Момышұлына арналған бюст
Әр топтан бір оқушы шығып өздері алдын ала ескерткіштер туралы дайындаған мәліметтерімен таныстырады.

Танымдық көзқарастары дамиды, туған жерлеріндегі мәдени ескерткіштер туралы толығырақ танып біледі.
Интербелсенді тақта
ІІ


«Мағынаны тану»

Шығармашылық тапсырмалар
























«Идеялар жәрмеңкесі»
стратегиясы


Тапсырма үш топқа бірдей беріледі
Төле би аялдамасы
1- тапсырма\3-слайд\
Шағын топтарға бөлінеді 5 оқушыдан

Сан есімдерді қатыстырып сөйлем құрайды, құрамына, мағынасына талдайды.



Әр топ өз постерлерін қорғайды, топтар бірін-бірі стикермен бағалайдыСын тұрғысынан ойлау қабілеттері артады, тілдері дамиды, шығармашылық қабілеттері молаяды.


Интербелсенді тақта


Бағалау парақша-лары

Оқушы дәптері





Бағалау парақша-лары


Маркер
Постер


Балуан Шолақ аялдамасы
2- тапсырма \4-слайд\

Сан есім қатысқан мақалдарды тауып айтып, 5 мақалды жатқа жазады




Тұрар Рысқұлов аялдамасы
3- тапсырма\5-слайд\
Бес, он үш,бірінші,екінші, үшінші

Берілген сан есімдердің қандай өлеңдерде кездесетінін тауып, сол өлеңді жатқа айтады.Мысалы, Абай:
Бес нәрседен қашық бол,
Бес нәрсеге асық бол Адам болам десеңіз Қандай сөйлем мүшесінің қызметін атқаратынын талдап, дәлелдейді.




Саттар Естемесов аялдамасы
4- тапсырма\6-слайд\

Сөйлемдерді оқып, сан есімдерді сөйлем мүшесіне талдайды, астын сызады





Еркесылқым аялдамасы
5- тапсырма \7-слайд\
«Жаныма жақын сан»

Әр топ жандарына жақын сандарды ойлап тауып, өз идеяларын ұсынады. Мысалы , 8- наурыз


5
Сергіту сәті
«Еркесылқым» күйі


Кhouseтыңдайды
Кhouseтуралы мағлұмат алады.Күймен танысады.Эстетикалық ләззат алады.
компьютер
ІІІ
Ой қозғау
«Сандар сөйлейді»
стратегиясы

Бауыржан Момышұлы аялдамасы \8-слайд\
6-тапсырма

Берілген сандар бойынша Б.Момышұлы өміріне байланысты деректерді еске түсіреді

Танымдық қабілеттері оянады, есте сақтау қабілеттері артады


Бағалау парақша-лары

7
Рефлексия


«Екі жұлдыз, бір тілек»



Сабақта не ұнады және өз ұсынысын айтады
Кеспе қағаздар

Стикер
8

Үйге тапсырма


Тапсырманың мақсатын түсіндіремін. 3 топқа ортақ тапсырма
Сынақ тапсырмасы
«Менің туған күнім»
Шығарма
Сыни тұрғыдан ойлап, сан есімдерді өмірде қолдана білуге үйренеді
Оқушы дәптері
9
Бағалау
Бағалау әр тапсырмадан соң бағаланып отырады
Топ басшылары топ мүшелерін әр тапсырмадан кейін бағалап отырады, соңында қорытынды бағасын шығарады
Қалыптастырушы баға мен жиынтық баға қолданылады, әділ қоюға тырысады
Бағалау парақшалары әр топқа